Kurucumuz İbrahim Polat
Anasayfa // Kurumsal // Kurucumuz İbrahim Polat

Sayın İbrahim Polat, Türk girişimcilik gücünün önemli isimlerin­den biridir. Ayrıca, Sayın İbrahim Polat’ın başarısı, Türkiye’de siste­min bütün vatandaşlarımıza eşit fırsatlar ve eşit imkânlar tanıdığının anlamlı bir kanıtıdır.

Sayın Polat, iş hayatının çeşitli kademelerinden geçmiş, şahsi kabi­liyetini ve becerisini ispatlayarak ülkemizin tanınmış işadamlarından biri olmuştur. Binlerce kişiye iş sağlayan tesisleriyle üretim, ihracat, vergi alanlarında sosyal ve ekonomik hayatımıza önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

Alnımın Teriyle Kitabından Alıntı:

  Sn. İbrahim POLAT’tan Öğütler

   “…Mutlu olmayı bileceksin. Ben her an için mutluyum. Sağlıklı olduğum için, hiçbir yerim ağrımadığı, istediğimi yiyip içebildiğim, istediğim yerlere gidebildiğim için mutluyum ve bunun için Allah’a çok şükür diyorum. Şükredersen Allah daha çok verir. Kimsenin hakkını yemediğim için mutluyum. Kötülük yaparsan kötülük beklersin. Hiç kimseye kötülüğüm dokunmadığı için düşmanım da yoktur.

 “ ... Kibirli olmayacaksın. Çaycısından, işçisinden genel müdürüne dek bizimle çalışan herkes istediği zaman benimle görüşebilir. Hepsiyle görüşüp dertlerini, isteklerini ciddiye alırım. İşçiyle işçi, patronla patron olurum. 

Allaha şükür elim var, şoföre kapımı açtırmam. Kula kulluk etmek de ettirmek de günahtır.”

     “… Hoşgörülü olacaksın. Bir insan bir kusur işlerse onu bir kez affederim. İkinci sefer de affeder, uyarırım. Derim ki, kapı dururken sen pencereden giriyorsun. Ama üçüncüsünde yollarımız ayrılır. Patronun gözünün birisi kördür, kulağının birisi sağırdır. Bu devirde yaşamak için duymayacaksın, görmeyeceksin. Yaşamak için, idare etmek için, anlaşmak için başka çare yok.

   “Muhtaç olana yardımı unutmayacaksın. Günde dört kap yemek yiyeceğine iki kap ye, ikisini de yiyemeyenlere ver, huzurlu olursun. Allah sana veriyor, sen de onlara vereceksin.

   “…Çalışmak güzeldir. Bir yerde sabahtan akşama dek yatsan hasta olursun. Hangi işi severek yapıyorsan o iş iyidir. Ama hangi iş olursa olsun başında durman gerekir. Uzaktan kumandayla iş yürümez. İşle özel hayatı birbirine karıştırmamak gerekir.”

   “…Dostluğun araya girdiği işten kar edilmez. Olumsuz bir durumda yüzün tutmaz, bir şey söyleyemezsin. O da kusurunu görmez, böylece zarar edersin. Babam da olsa işime kimseyi karıştırmam.“

   “… Yalan söylemeyeceksin, hırsız olmayacaksın, olduğun gibi görüneceksin. Bir insan yalan söylemezse hiçbir kötülük görmez. Bir işten zarar ettiğin zaman o işin üzerine gitmeyeceksin. Zararın neresinden dönersen kardır. İnatla iş olmaz. Düşünüp taşınıp karar vermek gerek. Ani kararlar zarardır. Biz de gençken ani kararlar veriyor, ama sonra zarar ediyorduk. Böyle öğrendik.”

   “…Eleştiriye açık olacaksın. Hepimiz insanız ve yanlış yapabiliriz. Her şeyde el birliği, güç birliği gerek. Bir kişi tek başına hiç bir şey yapamaz. Bu, hayatın her kademesinde de böyle. Geride başkasını yetiştireceksin. Zamanı geldiğinde sen gidersin, çocuğun gelir. O da gider, onun çocukları bayrağı devralır.”

 

 

 

 © 1955 - 2018 İbrahim Polat Holding A.Ş.
İbrahim Polat Holding